Cyberbezpieczeństwo

Szkolenia CTS Customized Training Solutions

Menu

VPN – usługa dla wszystkich

Nasze dane w sieci coraz częściej stają się celem ataków. O bezpieczeństwo danych możemy zadbać na wiele sposobów. Coraz bardziej popularne staje się korzystanie z VPN. 

VPN to usługa, która poprzez przekierowanie połączenia wychodzącego z naszej sieci na swój serwer. Następnie do odbiorcy docelowego, zapewnia nam bezpieczny i prywatny ruch w Internecie.

Korzystając z VPN szyfrujemy nasze dane jeszcze przed przesłaniem ich do dostawcy usług internetowych a od dostawcy dane wychodzą już zabezpieczone. Dzięki temu witryna docelowa (na przykład strona banku, czy serwis poczty email) widzi serwer VPN jako źródło ruchu. To znacznie utrudnia namierzenie konkretnego urządzenia czy użytkownika jako źródło danych, a nawet jeśli ktoś uzyska do tych danych dostęp, nie będą one widoczne w swojej prawdziwej formie – wszystko to dzięki szyfrowaniu.

Sposób na treści niedostępne

VPN jest też doskonałym narzędziem umożliwiającym dostęp do treści niedostępnych w danym regionie. Dobrym przykładem jest tu dostęp do usług Google z terytorium Chin. W Państwie Środka nie mamy możliwości sprawdzenia poczty Gmail, natomiast po uruchomieniu usługi VPN możemy swobodnie skorzystać z usług tego giganta internetowego. Innym przykładem mogą być usługi serwisów streamingowych takich jak Disney+ czy HBO Max, które dopiero będą wchodziły do danych krajów. Przez skorzystanie z usługi VPN możemy otrzymać dostęp do tych treści zakładając konto w państwie, w którym serwis już jest. 

Z VPN powinniśmy korzystać łącząc się z Internetem za pomocą otwartych sieci Wi-Fi. Nasze urządzenia mobilne nie dają wystarczającej ochrony naszych danych, a przestępcy mogą bez większego wysiłku łamać kilkuznakowe hasła. Dzięki zaszyfrowaniu połączenia przez VPN uzyskamy bezpieczeństwo przesyłanych danych, a więc loginów czy haseł.

Innym, a równie dobrym zastosowaniem VPN jest przegląd cen w Internecie. Często jest tak, iż ceny rezerwacji lotniczych czy hoteli mogą różnić się w zależności od lokalizacji, z której następuje połączenie. By zobaczyć rzeczywistą cenę, która nie jest poddana profilowaniu, należy odwiedzić daną witrynę korzystając z szyfrowania VPN.

Warto więc zdecydować się na tę usługę, szczególnie iż nie jest to rozwiązanie drogie. Jeśli nie potrzebujemy rozbudowanego rozwiązania, stosowanego w wielkich korporacjach, miesięczna cena usługi nie powinna przekroczyć 50 złotych. To nie są duże koszty w porównaniu z bezpieczeństwem, które uzyskamy dzięki szyfrowaniu poprzez usługę VPN.

Szkolenia cyberbezpieczeństwo

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Akceptuję