Program Docker i jego zastosowanie
Docker to program, który pierwszy raz pojawił się w 2013 roku. Od początku ten „open source” wzbudził ogromne zainteresowanie.
Dzięki niemu możemy uprościć proces tworzenia i rozpowszechniania paczek z aplikacjami. Dodatkowo usprawni pracę, podniesie szybkość reakcji oraz będzie pełnił wiele innych funkcji związanych ze wdrażaniem aplikacji w dowolnym środowisku.
Działanie Dockera
System w dużej mierze automatyzuje wdrażanie aplikacji w postaci kontenerów. Możemy z nich korzystać lokalnie lub w chmurze. Docker współpracuje z Windowsem, Microsoftem, macOS oraz z dostawcami chmury. W środowisku Linux pozwala lepiej wykorzystywać funkcjonalności serwerowe dla aplikacji systemu.
W momencie, gdy aplikacji jest zbyt wiele, a do ich uruchomienia potrzebne są gotowe komponenty, najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie osobnego środowiska do uruchomienia konkretnej aplikacji przy pomocy Dockera. Dodatkowo system ułatwia instalację oraz dystrybucję aplikacji. Dzięki temu, że kontener zawiera wszystko, co potrzebne jest do instalacji (biblioteki, aplikacje), możliwe jest odpalenie aplikacji bez konieczności używania dodatkowego oprogramowania. Kontener korzysta z zasobów dysku komputera, co pozwala zaoszczędzić zasoby i znacznie podnosi wydajność pracy.
Docker świetnie sprawdza się także przy pisaniu kodu, który ma jednego autora. Nie ma potrzeby wówczas współdzielenia zasobów. Wystarczy stworzyć za pomocą tego programu osobne środowisko, a następnie skryptami wrzucać kod do sprawdzenia i testów.
Jakie możliwości zyskujemy
Docker ze względu na swoje funkcje, znacznie ułatwia pracę całemu zespołowi programistów: upraszcza decyzje związane z architekturą systemów, tworzenie narzędzi pomocniczych i wiele innych.
- obsługa rpm, mock, dpkg, pbuilder w jednym pakiecie zdefiniowanym w wybranym pliku,
- tworzenie jednego, wystandaryzowanego środowiska do uruchamiania różnych aplikacji (np. w systemie Scientific Linux można korzystać z pakietów działających w Red Hat Linux właśnie dzięki Dockerowi),
- łatwe testowanie wprowadzanych zmian w systemie, dzięki tworzeniu nowego obrazu przez Dockera,
- rozdzielenie sprzętu od oprogramowania, bez istotnego poświęcania zasobów sprzętowych.
Ograniczenia
Narzędzie posiada jednak swoje ograniczenia, zwłaszcza w odniesieniu do specyficznych wymagań funkcjonalnych. Niektórych narzędzi Docker nie jest w stanie zastąpić, ale część kategorii można z nim połączyć, uzyskując zadowalające efekty.
To takie rzeczy jak:
- platformy VMware, KVM, służące do wirtualizacji,
- rozwiązania chmurowe typu Openstack, CloudStack,
- Pracę z konfiguracjami typu Puppet, Chef,
- Platformę framework służącą do wdrażania np. Capistrano, Fabric,
- zarządzanie narzędziami typu Mesos, Fleet,
- systemy programistyczne typu Vagrant.
Podsumowanie
Docker bez poznania podstaw jest narzędziem trudnym w obsłudze. Aby efektywnie wykorzystywać jego funkcjonalności trzeba się go nauczyć i poprawnie zaimplementować na komputerze. Wszelkie wskazówki dotyczące użytkowania systemu Docker uzyskacie poprzez uczestnictwo w szkoleniu SPRAWDŹ »