Dosyć często można się jednak spotkać z zamiennym używaniem terminów blockchain oraz kryptowaluta. Choć te terminy łączy pewna wspólna koncepcja, nie powinno się ich używać jako synonimów.
Co jest blockchain?
Blockchain jest technologią wykorzystywaną do rejestrowania i zapisywania określonych informacji w formie bloków danych. Bloki te nie są w żaden sposób zcentralizowane. Baza danych, oparta na protokołach peer-to-peer (P2P) nie wymaga centralnego komputera, a rozproszona jest po całej sieci. Dodatkowo, wspomnieć należy iż technologia blockchain stworzona została w modelu open source, a więc może być dowolnie modyfikowana i dostosowywana do aktualnych potrzeb. Technologię blockchain wykorzystuje się do księgowania zapisów księgowych, płatności czy poszczególnych transakcji. Możemy zatem uznać, iż baza danych blockchain jest pierwszą, cyfrową, w pełni zdecentralizowaną księgą rachunkową. Posiadaczami tej, nazwijmy umownie, księgi rachunkowej, są wszyscy użytkownicy sieci, którzy chcą uczestniczyć w procesie utrzymywania sieci blockchain. Każdy z nich przechowuje elektroniczną kopię tej bazy, a aktualizacja wykonywana jest na bieżąco – wraz z pojawieniem się i zarejestrowaniem każdej nowej transakcji. Dane szyfrowane są za pomocą algorytmów kryptograficznych, całość jest więc bezpieczna i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń.
A kryptowaluty?
Kryptowaluty natomiast, to cyfrowe formy pieniądza i wykorzystywane są jako środek płatniczy, a mówiąc precyzyjniej, środek wymiany, w ramach rozproszonej w sieci grupy użytkowników. Wszelkie informacje dotyczące transakcji dokonywanych w kryptowalutach rejestrowane są w cyfrowej księdze rachunkowej, czyli sieci blockchain. Informacje o zapisie tych transakcji, i jest to zasada generalna, są publicznie dostępne w ramach sieci użytkowników blockchain. Sam przedrostek „krypto” odwołuje się do technik zabezpieczenia kryptograficznego systemu tych walut, zapisu dokonywanych nimi transakcji oraz walidacji tychże. Dodatkową zaletą, docenianą przez użytkowników, jest oparcie transakcji na protokołach peer-to-peer, a więc z wyłączeniem pośredników.
Podsumowanie
Kryptowaluty oraz system blockchain są oparte na niemal tym samym mechanizmie działania. Również na tych samych metodach szyfrowania i na tych samych protokołach sieciowych. Jednak tym samym nie są.
Zachęcamy państwa do udziału w szkoleniu dotyczącym kryptowalut i sieci blockchain. Na zajęciach wykładowych połączonych z praktycznymi warsztatami będą mieli państwo szansę zapoznać się między innymi z takimi zagadnieniami jak aspekty prawne walut cyfrowych, techniki śledzenia przepływów walut cyfrowych i ich deanonimizacja jak również podstawy teoretyczne oraz technologia blockchain