Cyberbezpieczeństwo

Szkolenia CTS Customized Training Solutions

Menu

Jak chronić firmę przed cyberatakami?

Bezpieczeństwo firmy w sieci to obecnie jedna z najbardziej priorytetowych spraw w kwestii zarządzania przedsiębiorstwem. Statystyki alarmują, że ostatnimi czas tylko 3% korporacji z listy Fortune 500 nie ucierpiało z powodu naruszenia ich internetowego bezpieczeństwa. Według raportu o „Zarządzaniu ryzykiem w cyberprzestrzeni” najczęściej ataki obejmują kradzież ważnych danych, usunięcie informacji przechowywanych w aplikacjach biznesowych oraz awarie wywołane wprowadzeniem złośliwego oprogramowanie do korporacyjnych systemów.

Cyberataki powodują miliardowe straty w skali całego roku. Niestety wciąż brakuje danych, na jakie straty finansowe narażone są polskie firmy, lecz widząc światowe doniesienia o 400 miliardach dolarów strat rocznie, lepiej dmuchać na zimne i w miarę szybko zadbać w firmie o bezpieczeństwo IT.

Proponujemy zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi maksymalnego zwiększenia cyberbezpieczeństwa w firmie.

Cybrbezpieczenstwo – podstawa każdej firmy

Statystki informują, że niemożliwe jest pełne zabezpieczenie firmy przed cyber atakami i w konsekwencji każda firma ucierpi z powodu włamania się do systemu lub dużej awarii związanej z naruszeniem bezpieczeństwa. Jednak o ile nie da się takich ataków wykluczyć całkowicie, o tyle można oddalić w czasie moment ich wystąpienia oraz maksymalnie zminimalizować ewentualne straty. Cel ten możliwy jest do osiągnięcia pod warunkiem, że zostanie przygotowany i wdrożony odpowiedni plan na wypadek włamania do serwera lub wystąpienia jego awarii. Działania takie można zrealizować samemu lub powierzyć je do wykonania specjalistom IT. Ich wiedza i oferta jest bardzo szeroka i zaawansowana. Potrafią utworzyć kopie zapasowe systemów, zabezpieczyć dokładnie cały system kadr i płac, stworzyć alternatywne biuro a nawet zablokować niepożądane aplikacje i strony internetowe mogące sparaliżować działanie serwerów.

Hakerski spryt i precyzja

Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie IT, to musimy brać pod uwagę firmowe kwestie związane z kulturą, fizycznym bezpieczeństwem i kompleksowym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Bez nich strategia i działania biznesowe w przedsiębiorstwie nie istnieją. Dużą wagę przywiązuje się również do zagadnień relacji i komunikacji między ludźmi. Okazuje się, że najsłynniejsi hakerzy świata są na tyle precyzyjni w swych działaniach, że do zdobycia poufnych informacji wykorzystują specjalne socjotechniki. Przykładowo subtelnie i sprytnie nakłaniają pracownika firmy do wykonania zadań, dzięki którym zdobędą poufne informacje, hasła systemowe itd. Hakerzy najczęściej w tym celu wykorzystują sfałszowane i zainfekowane wiadomości mailowe, załączniki czy też odsyłacze do wejścia na witryny internetowe.

Straty finansowe, straty moralne…

Cyberprzestępcy są wyrafinowani w sztuce swego działania. Cyberataki przynoszą firmie nie tylko straty finansowe. Właściwie te w pewnym sensie, prędzej czy później da się odrobić. Jednak utrata prestiżu i godnego wizerunku firmy w oczach klientów i kompromitacja przed obecnymi i przyszłymi pracownikami są o wiele gorsze. A wedle prawa cała odpowiedzialność za utrzymanie bezpieczeństwa IT i ochronę przed cyberprzestępczością podlega zarządowi firmy i jej poszczególnym członkom.

Efektywna ochrona

Nim podejmiemy decyzję o wzmocnieniu ochrony IT musimy przeanalizować, które jej elementy są najczęściej narażona na cyberataki i podlegają pierwszorzędnej kwestii zabezpieczania. Specjaliści do spraw ochrony danych podkreślają, że najczęściej podstawowe zagrożenia wynikają z używania urządzeń mobilnych (45%), niekontrolowanym korzystaniem z mediów społecznościowych (32%), przetwarzaniem danych w chmurze (cloud computing) oraz nieświadomymi lub niedbałymi działaniami pracowników. Dlatego też zawsze trzeba być czujnym i przygotowanym na odwet w razie pojawienia się zagrożenia. Można się z tym zmierzyć samemu, lecz najlepiej prace nad bezpieczeństwem IT polecić fachowcom.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.Czytaj więcej Akceptuję